طراحی جعبه


شناخت انواع جعبه و بسته بندی مناسب و استاندارد؛ گام موثر در ارتقا سطح تجاری

انواع جعبه و بسته‌بندی مناسب و استاندارد یکی از مواردی است که انواع کسب‌وکارها در سطح خرد و کلان روزی با آن سروکار خواهند داشت. در دنیای بسته‌بندی، بسیاری از مردم در مورد انواع مختلف جعبه‌ها و اصطلاحات مورد استفاده برای توصیف آن‌ها سردرگم هستند. در این مقاله با اواع جعبه و بسته‌بندی بیشتر آشنا خواهید شد.

 

اهمیت چاپ جعبه و بسته‌بندی مناسب و استاندارد

جعبه‌های بسته‌بندی نقش بسیاری در تجارت دارند. آن‌ها از محصول محافظت می‌کنند، ایمنی آن‌ها را فراهم می‌کنند، ثبات را افزایش می‌دهند و ظاهری جذاب را برای محصولات به همراه دارند. در ادامه به توضیحاتی راجع به اهمیت استفاده از جعبه پرداخته شده است:

 

· حفاظت

این هدف اصلی جعبه‌ها است. محصولات ممکن است در حین  جابه‌جایی و نگه‌داری آسیب ببینند. جعبه‌ها محصولات را در سراسر زنجیره حمل‌ونقل دست نخورده نگه می‌دارند. آن‌ها همچنین از محصولات در برابر نور، گرما، رطوبت و سایر عوامل خارجی محافظت می‌کنند.

 

· ایمنی

جعبه‌ها نقش دیگری هم دارند که محتویات داخل آن را ایمن نگه می‌دارند. شما می‌توانید اطلاعات مهمی را درباره محصول و ایمنی آن روی جعبه‌ها مثل تاریخ ساخت و انقضا، فهرست مواد تشکیل‌دهنده و نحوه استفاده از دستورالعمل روی آن چاپ کنید. علاوه‌بر این، محصولات باید از تمام مواد شیمیایی مضر، طعم‌ها و بوهای محیط اطراف در امان بمانند. به‌طورکلی این عوامل نباید از مواد بسته‌بندی به محصول منتقل شوند.

 

· جذابیت

بسته‌بندی نقشی حیاتی در برندسازی و بازاریابی دارد؛ چراکه می‌تواند به افزایش جذابیت و در نتیجه ترغیب مشتریان به خرید محصول کمک کند. این مسئله کمک می‌کند تا کالای شما از بقیه محصولات موجود در قفسه متمایز شود و در عین حال اطلاعات مربوطه را در اختیار خریدار قرار دهد. قابل ذکر است که بسته‌بندی محصول نقش مهمی در تصمیم خرید مشتری دارد.

 

· قابلیت استفاده

مصرف‌کنندگان به‌دنبال بسته‌بندی‌های کاربردی و مفید هستند که کاربرپسند باشد. جعبه‌های بسته‌بندی شما باید به‌راحتی باز، بسته و حتی تا و مرتب شوند. علاوه‌بر این باید این قابلیت را هم داشته باشد که بتوان از آن استفاده مجدد و بازیافت کرد. جعبه‌ها همچنین باید طراحی بهینه‌ای داشته باشند که قابلیت استفاده آن را افزایش دهد. قابلیت استفاده مجدد آن‌ها روی تعداد فروش تاثیر مثبت دارد.

 

انواع جعبه و بسته بندی در محصولات متفاوت

محصولات تجاری به بسته‌بندی نیاز دارند. برای یک کالا وظیفه بسته‌بندی جلوگیری از آسیب دیدن محصولات است. برای دیگری، باعث می‌شود تا محصولات بهتر به‌نظر برسند و ارزش افزوده آن‌ها را افزایش دهد؛ بنابراین بسته‌بندی نقش مهمی در روند فروش موفق محصولات دارد.

نوع جعبه مورد نیاز شما به محصولات تجاری شما بستگی دارد. درصورت فروش محصولات کوچکتر، جعبه‌های مقوایی بهترین گزینه هستند. به‌طور مشابه، می توانید انواع دیگر جعبه‌ها را بر اساس محصولات و تجارت خود در نظر بگیرید. کارتن‌های تاشو (که به آن‌ها کارتن مقوایی یا جعبه‌های مقوایی هم گفته می‌شود) از رایج‌ترین انواع جعبه‌هایی هستند که در خرده‌فروشی‌ها مشاهده خواهید کرد. در بین تمام روش‌های بسته‌بندی، جعبه های کارتن تاشو از پرکاربردترین انواع آن محسوب می‌شوند.

جعبه کاغذی یکی از پرمصرف‌ترین جعبه‌های بسته‌بندی هستند و انواع مختلفی در اندازه‌ها و طرح‌های متفاوت را شامل می‌شود. با توجه به مواد و ضخامت کاغذ، جعبه‌های کاغذی به روش‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. بارزترین مزیت جعبه کاغذی قیمت پایین آن‌ها نسبت به سایر مواد است؛ بنابراین این نوع جعبه برای بسته‌بندی بیشتر محصولات انتخاب می‌شود. در ادامه چندین نوع جعبه کاغذی فهرست شده است.

 

· جعبه کارتن‌ راه راه

تخته موجدار (همچنین تخته فلوت) برای ساخت جعبه‌های موجدار از طریق چندین فرآیند از جمله برش قالب، فرورفتگی، اتصال و چسباندن جعبه استفاده می‌شود. یک تخته راه راه از چندین لایه مواد تشکیل شده است و برای ساخت به یک تکه مانند مقوا اکتفا نکرده است. سه لایه در کارتن راه راه عبارتند از: آستر داخلی و خارجی و لایه متوسط ​​از مواد موجدار.

لایه‌های مختلف ضخامت‌های متفاوتی دارند. یک دیوار تک دارای یک تخته تریپلکس است. کاغذ راه راه یک ماده ارتجاعی با وزن سبک است؛ بنابراین همیشه در حمل‌ونقل تعداد زیادی بسته استفاده می‌شود. مزیت دیگر آن ارزان‌بودن آن است، به‌طوری‌که اولین انتخاب برای بسته‌بندی است. کارتن‌های راه راه متعلق به محصولات سبز و دوست‌دار محیط زیست هستند، به همین دلیل همیشه اولین انتخاب بسته‌بندی در محصولات متفاوت است.

 

· جعبه مقوایی

جعبه‌های مقوایی که به آن کارتن‌های جعبه‌ای هم می‌گویند، نوع دیگری از جعبه‌های بسته‌بندی کاغذی است که به‌طور گسترده در تجارت بسیار استفاده می‌شود. مقوا از کاغذ ضخیم یا خمیر ضخیم ساخته شده است. این نوع کاغذ فقط یک لایه از مواد دارد؛ اما ضخامت آن ممکن است با توجه به استانداردهای مختلف، متفاوت باشد.

این نوع جعبه‌های بسته‌بندی برای حمل‌ونقل در مسافت‌های کوتاه مناسب‌تر است؛ چراکه هیچ ماده لایه‌ای برای ایجاد بافر ندارد و محافظت کمی دارد. ممکن است برای محافظت از محصولات به مواد بسته‌بندی اضافی مانند پلاستیک حباب‌دار و پرکننده‌های فوم نیاز داشته باشید. به این ترتیب، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که محصولات در طول حمل و نقل ایمن می‌مانند و کاملا از آن نگه‌داری می‌شوند.

جعبه‌های مقوایی را می‌توان در سبک‌ها و اشکال مختلف برای بسته‌بندی هدایا تزئین کرد. قیمت این نوع از کاغذ پایین است و تولید زیادی دارد و می‌توان آن را در الگوهای زیادی طراحی کرد.

کاغذ کرافت یکی از انواع کاغذهایی است که همیشه به‌عنوان ماده‌ای برای ساخت جعبه‌های مقوایی استفاده می‌شود. رنگ سطح آن قهوه‌ای مانند است، از جمله ویژگی‌هایی مانند حفاظت از محیط زیست، آب گریزی و کشش بالا سبب می‌شود تا کرافت به‌طور گسترده در بسته‌بندی‌های مختلف استفاده شود.

 

· جعبه قابل حمل

کارتن قابل حمل معمولا برای بسته‌بندی کالا برای حمل راحت استفاده می‌شود. دقت شود که این نوع جعبه برای حمل‌ونقل در مسافت های طولانی مناسب نیست؛ چراکه بیرونی ناهموار با دسته‌هایی در بالای جعبه‌ها دارد و این نوع ساختار در طول حمل‌ونقل طولانی مدت به‌راحتی تغییر شکل می‌دهد. جعبه‌های قابل حمل برای بسته‌بندی راحت‌تر برخی از محصولات سنگین هم استفاده می شود.

 

· جعبه کارتن تخم‌مرغی

کارتن‌های تخم مرغ نوعی جعبه بسته‌بندی مخصوص هستند. ساختار آن با جعبه‌های معمولی متفاوت است. با توجه به شکنندگی تخم‌مرغ، کارتن تخم‌مرغ دارای نگه‌دارنده‌هایی در داخل جعبه است تا تخم‌مرغ‌ها ثابت بماند.

مواد پالپ بازیافتی پایدار معمولا برای تهیه کارتن تخم‌مرغ استفاده می‌شود؛ چراکه قیمت پایینی دارد و می‌تواند رطوبت را جذب کند تا تخم‌مرغ‌ها را خشک و تازه نگه دارد. از مواد پلاستیکی هم در این تولید آن‌ها استفاده می‌شود؛ اما با توجه به هزینه، کاربرد آن به اندازه مواد کاغذی نیست.

 

· جعبه کارتن آسپتیک

محصولات معمولی به بسته‌بندی معمولی دارند، درحالی‌که برخی از محصولات خاص به جعبه‌های بسته‌بندی هم نیاز دارند، از جمله آن‌ها می‌توان به محصولات مایعی مانند شیر، نوشیدنی‌ها اشاره کرد؛ اما بسته‌بندی این محصولات باید با هزینه کم و متفاوت از محصولات گران قیمت باشد؛ بنابراین کارتن آسپتیک برای این نوع از استفاده‌ها تولید شده است.

در این نوع از جعبه‌های بسته‌بندی از مواد مقوایی با روکش پلی اتیلن یا مواد بسته‌بندی مایع دیگر استفاده می‌شود. برای نگه‌داری محصولات مایع برای مدت طولانی‌تر، آب‌بندی جعبه به سطح بالایی نیاز دارد و پیوند استریلیزاسیون ضروری است. در این فرآیند ممکن است هزینه جعبه افزایش پیدا کند. جعبه در ‌دار یک نوع رایج کارتن اسپتیک است که در آن برای ریختن مایع داخل آن با فشاردادن و بازکردن در بالا و بیرون کشیدن قسمت بالایی آن راحت انجام می‌شود.
شناخت انواع جعبه


بسته‌بندی داخلی انواع جعبه

گاهی باتوجه حساسیت محصول به سرما، گرما، خاک، رطوبت یا شکنندگی علاوه‌بر استفاده از جعبه مقاوم لازم است تا به بسته‌بندی داخلی آن هم توجه ویژه شود. این خدمات ویژه که در شبکه چاپ باکسر قابلیت انجام دارد، برای انواع جعبه سفارشی‌سازی شده انجام می‌شود تا مشتریان شما مطمئن شوند شما به تمام جزئیان محصول خود دقت کافی را دارید. برخی از بسته‌بندی‌های داخلی رایج می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پلاستیک حباب‌دار
  • فوم پیچی
  • شیرینک‌کردن
  • ضربه‌گیر نایلونی یا پلاستیکی
  • کاغذ کرافت
  • بالشتک
  • کارتون خورد‌شده

 

شبکه چاپ باکسر؛ ارائه‌دهنده انواع خدمات در طراحی و چاپ جعبه

طراحی یا چاپ جعبه برای هر محصولی، با هر متریال و قیمتی، باید در زمینه طراحی و چاپ آن به‌خوبی عمل شود تا شرکت‌ها و برندها نتیجه مطلوب را از هزینه‌کردن برای بسته‌بندی خود به‌دست آورند. منظور از نتیجه مطلوب همان افزایش فروش است که صاحبان برند و کارخانه‌ها آن را حس کنند که با سفارشی‌کردن جعبه‌های محصولات خود تغییری در میزان فروش آن‌ها رخ داده است. البته که این پروسه زمان‌بری در حوزه بازاریابی محسوب می‌شود تا مشتری گذرا شما به مشتری دائمی تبدیل شود و به‌نوعی به برند شما اعتماد کند، به‌طوری از خیل عظیم مارک‌ها و برندها چشم بسته محصول شما را انتخاب کند.

شبکه چاپ باکسر با طراحی و چاپ انواع جعبه در گرماژهای متفاوت برای محصولات متنوع به این مرحله رسیده است که شما را در طراحی و تولید بهترین جعبه راهنمایی کند. کافی است تا شما به‌عنوان صاحبان کسب‌وکار بیان کنید که دقیقا چه چیزی را می‌خواهید، گرافیست‌ها و متخصصان چاپ مجموعه چاپ باکسر شما را به آن چیزی مدنظر دارید، می‌رساند. اگر در هر نقطه از ایران هستید، این مجموعه در ارسال بسته‌بندی‌ها در زمان و مکان درست رضایت شما را جلب می‌کند. اگر پس‌از خواندن این مقاله سوالی دارید یا قرار است سطح تجاری خود را با چاپ جعبه سفارشی بالا ببرید، کارشناسان شبکه چاپ باکسر باافتخار پاسخ‌گوی شما خواهند بود.
بسته بندی مناسب و استاندارد


2023-01-02 23:57:03

بسته بندی مناسب و استاندارد| شناخت انواع جعبه | طراحی جعبه